Kontroler do szeregowego sterowania wyświetlaczem LCD 3 1/2 cyfry.

Kompletne urządzenie

Projekt

Sterownik oparty został na 4 rejestrach przesuwnych (74HC595D), dzięki czemu w łatwy sposób można sterować wszystkimi pinami wyświetlacza. Potrzebne są jedynie 3 wyjścia procesora. Sterowanie wyświetlaczy LCD wymaga podania na nie sygnału przemiennego o częstotliwości od 30Hz do 200kHz. Do ostatniego z rejestrów podłączona jest nóżka COM, na którą naprzemiennie należy wysyłać 0 i 1. Jeśli na odpowiednie wejścia podamy taki sam sygnał (zgodny z COM) segmenty pozostaną wygaszone. Jeśli natomiast podamy sygnał przeciwny wybrane segmenty zapalą się.

Rys 1. Schemat ideowy
Rys 2. Płytka PCB
Pliki do pobrania:

Wykonanie płytki PCB

Termotransfer

Tak wygląda płytka po przetransferowaniu ścieżek na laminat. Moja płytka wygląda nieco inaczej - ma dodany generator NE555, który nie jest tu potrzebny. Jeśli chcielibyśmy go użyć należałoby dodać bramki XOR dla każdej nóżki :(

Wytrawianie

Niecodzienny, lecz bardzo skuteczny sposób wytrawiania - moja autorska metoda "gorącej kąpieli". Woda w wannie podgrzewa wytrawiacz odizolowany w plastikowym pojemniku (po lodach). Wytrawianie przebiega sprawnie - choć zużywa się sporo gorącej wody. Płytka przywiązana jest nitką, aby można było nią poruszać, co znacząco przyspiesza trawienie.

Wytrawiona płytka

Po umyciu rozpuszczalnikiem "Nitro".

Soldermaska

Soldermaska wykonana przy użyciu lakieru EnSolder - kolor niebieski. Najpierw nawierciłem wszystkie otwory, aby uniknąć zadziorów. Niestety wszystkie pola lutownicze trzeba później wydrapać.

Cynowanie i lutowanie

Kolejnym etapem jest cynowanie płytki i lutowanie przelotek. Przelotki to oczywiście 1 żyła z kabla przełożona przez otwór i przylutowana po obu stronach.

Gotowe urządzenie

Po przylutowaniu rejestrów urządzenie jest gotowe do pracy. Potrzebny jest jeszcze mikrokontroler do generowania sygnału. Całość zmontowałem na płytce testowej. Zainteresowanym mogę wysłać program w C, choć wymaga on znacznej modyfikacji (np. obsługa LCD w przerwaniu timera, zdefiniowanie znaków). Docelowo LCD będzie działać na ATtiny 12 (8-pin SMD), który wymaga programu w asemblerze.


Brak komentarzy

Dodawanie komentarzy chwilowo zawieszone.